Nawigacja

Aktualności

Większość masowych morderców nie było chorych psychicznie

Wbrem powszechnemu przekonaniu, większość sprawców masowych morderstw nie było chorych psychicznie. Do takich wniosków doszedł zespół badawczy z Center of Prevention and Evaluation oraz New York State Psychiatric Institute.

Badanie oparte na analizie 1 315 przypadków masowych morderstw dokonanych na całym świecie wykazało, że jedynie 11% sprawców miało poważne zaburzenia lub choroby psychiczne. Wśród sprawców posługujących się bronią palną, odsetek osób z chorobami psychicznymi wynosił 8%. Z kolei sprawcy wykorzystujący inne środki (materiały wybuchowe, trucizny, noże, pojazdy) cierpieli na tego rodzaju przypadłości w 18%.

Z badania wynika, że nie słuszne jest - często powielane w debacie publicznej - określanie wszystkich sprawców zamachów terrorystycznych czy też masowych morderstw jako osób "chorych psychicznie". Tego rodzaju narracja może prowadzić do stygmatyzacji osób z chorobami lub zaburzeniami psychicznymi.

Badania wykazały, że o wiele większy wpływ na działania sprawców miały ich problemy z prawem, nadużywanie alkoholu i narkotyków oraz traumatyczne przeżycia i inne problemy w życiu prywatnym. Wysoka świadomość społeczna w tym zakresie może pomóc rozpoznawać zachowania wskazujące na radykalizację, które często nie są związane z chorobami psychicznymi. Umiejętność właściwego rozpoznawania i przeciwdziałania radykalizacji jest kluczowa w celu zapobiegania zagrożeniom o charakterze terrorystycznym.

 

Więcej informacji: https://www.eurekalert.org/pub_releases/2021-02/cuim-fro021821.php?fbclid=IwAR0HUdZHSnY94Jc_jmjtNv2lBBqRbPR4ZMBaCTH5e9sK4Gljqh2y3QDJy9A 

Opcje strony

do góry