Nawigacja

Aktualności

Operacja Interpolu na granicach Afryki Wschodniej

W ramach operacji koordynowanej przez Interpol w dniach 19-28 marca na terenie Kenii, Tanzanii i Ugandy tamtejsze służby graniczne zatrzymały osoby podejrzane o działalność terrorystyczną i kryminalną. Przechwycono również znaczne ilości prekursorów materiałów wybuchowych.

Celem działań Interpolu w tym zakresie jest usprawnianie zdolności służb granicznych do rozpoznawania potencjalnych zagrożeń o charakterze terrorystycznym i kryminalnym na szlaku migracyjnym z Afryki Wschodniej do Europy.

W ramach akcji dokonano 4,6 miliona sprawdzeń w bazach Interpolu, które wykazały ponad 700 „trafień”. Zatrzymano 7 osób poszukiwanych czerwoną notą Interpolu.

Tego rodzaju działania potwierdzają potrzebę zacieśniania współpracy międzynarodowej w zakresie prowadzenia kontroli granicznych w celu identyfikowania osób mogących stanowić zagrożenie. Jest to dobry przykład działań prewencyjnych polegający na zapobieganiu potencjalnym zagrożeniom terrorystycznym na wczesnym etapie - jeszcze przed przyjazdem do kraju, w którym sprawca planuje dokonać ataku.

 

Źródło: https://www.interpol.int/News-and-Events/News/2021/East-Africa-INTERPOL-counter-terrorism-border-operation-detects-suspects-bomb-making-chemicals

Opcje strony

do góry