Wydział Prewencji Zagrożeń CAT ABW

https://www.tpcoe.gov.pl/cpt/aktualnosci/2653,TE-SAT-2025-podsumowanie-zagrozen-terrorystycznych-i-ekstremistycznych-za-rok-20.html
04.07.2025, 15:50

TE-SAT 2025 - podsumowanie zagrożeń terrorystycznych i ekstremistycznych za rok 2024

Raport Europolu TE-SAT ma na celu ochronę bezpieczeństwa publicznego i zwiększenie stabilności regionalnej, umożliwiając UE dalsze skuteczne reagowanie na zagrożenia generowane ekstremizmem i terroryzmem poprzez informowanie decydentów, organów ścigania oraz opinii publicznej nt. aktualnych trendów ww. zagrożeń dla bezpieczeństwa.

Raport TE-SAT Europolu za 2024 rok zawiera zestawienie danych liczbowych i opisy aktualnych trendów w modus operandi terrorystów, oparte na jakościowych i ilościowych danych dostarczonych przez państwa członkowskie UE na temat odnotowanych ataków terroru, przeprowadzonych aresztowań i wydanych orzeczeń sądowych w związku z przestępstwami terrorystycznymi.

Łącznie 14 państw członkowskich zgłosiło 58 ataków terrorystycznych (34 zakończone, 5 nieudanych i 19 udaremnionych). 24 spośród wszystkich ataków przypisano terroryzmowi dżihadystycznemu, co stanowi wzrost w porównaniu z 14 zgłoszonymi w poprzednim roku. 21 ataków przypisano LWE i anarchistycznemu, a osiem sklasyfikowano jako inne lub nieokreślone formy terroryzmu. Zgłoszono cztery ataki separatystyczne i jeden RWE atak terrorystyczny, z których wszystkie zostały zakończone.

Terroryzm dżihadystyczny pozostał najbardziej śmiercionośny, w wyniku czego zginęło pięć ofiar, a 18 zostało rannych.

W 20 państwach członkowskich aresztowano 449 osób za przestępstwa związane z terroryzmem. Większość aresztowań dotyczyła terroryzmu dżihadystycznego (289), a następnie terroryzmu RWE (47), terroryzmu LWE i anarchistycznego (28) oraz terroryzmu etniczno-nacjonalistycznego i separatystycznego (27). W 10 państwach członkowskich dokonano 58 aresztowań za przestępstwa terrorystyczne związane z innymi lub nieokreślonymi formami terroryzmu.

W wyniku zakończonych postępowań sądowych w 16 państwach członkowskich wydano 427 wyroków skazujących i 59 wyroków uniewinniających za przestępstwa terrorystyczne.

Tendencja do angażowania się bardzo młodych ludzi w sprawy związane z terroryzmem dżihadystycznym utrzymywała się, a grupy nieletnich obserwowały nawiązywanie kontaktów online, wspólną radykalizację i planowanie ataków.

Odnotowano kilka kampanii propagandowych ideologii dżihadystycznej, które miały na celu podżeganie zwolenników i sympatyków do przeprowadzania ataków w celu wzmocnienia przekazu, jak również zapewnienia dalszego wsparcia logistycznego organizacjom ekstremistycznym.

Źródło: https://www.europol.europa.eu/publication-events/main-reports/european-union-terrorism-situation-and-trend-report-2025-eu-te-sat

Opcje strony