Nawigacja

Aktualności

Unia nie rezygnuje z wysokich nakładów na rzecz ochrony lądowej i morskiej granicy Grecji w dobie pandemii coronawirusa

Frontex, Europejska Agencja Straży Granicznej i Przybrzeżnej, podejmuje działania prewencyjne mające na celu utrzymanie dotychczasowego poziomu bezpieczeństwa unijnych granic zewnętrznych w celu ochrony UE, m.in. przed niekontrolowanym napływem terrorystów przez region bałkański.

Efektem powyższego jest podjęta w ostatnim czasie – w warunkach trwającej pandemii koronawirusa – decyzja większości państw członkowskich UE oraz krajów stowarzyszonych w strefie Schengen,  o przedłużeniu oraz wzmocnieniu w Grecji obecności personelu niezbędnego do zabezpieczenia granicy morskiej i lądowej kraju.

Na początku kwietnia 2020 r., ponad stu funkcjonariuszy zostało przetransportowanych do/z Grecji w związku trwającą rotacją ekip wspierających kontrole graniczne. Ich loty czarterowe były organizowane przez Niemcy i współfinansowane przez Frontex.

Aktualnie zewnętrzną granicę UE w Grecji zabezpiecza i chroni 624 oficerów Frontexu z 21 państw unijnych oraz krajów stowarzyszonych w strefie Schengen.

Obecne działania są elementem szerszej strategii na rzecz skutecznego zarządzania granicami zewnętrznymi i reagowania na wyzwania migracyjne. Celem strategicznym Frontexu jest wzmocnienie wsparcia logistycznego organizacji w Grecji, Bułgarii i na Bałkanach Zachodnich oraz utworzenie stałego korpusu Europejskiej Straży Granicznej i Przybrzeżnej, mającego wspierać operacje Frontexu od stycznia 2021.

Szczegóły na: https://frontex.europa.eu/

Opcje strony

do góry