Nawigacja

Aktualności

Znaczący wzrost ruchów migracyjnych do Europy

Europejska Agencja Straży Granicznej i Przybrzeżnej zaobserwowała niekorzystne z punktu widzenia bezpieczeństwa nasilenie ruchu imigracyjnego do UE, które podwyższa ryzyko przedostania się do Strefy Schengen przez osoby niepożądane (FTF).

Europejska Agencja Straży Granicznej i Przybrzeżnej (Frontex) ocenia, że nielegalny ruch migracyjny wzrósł, w porównaniu do 2020 r. o około 1/3, a w kwietniu nawet czterokrotnie.

Analiza głównych kierunków migracyjnych wskazała, że w okresie styczeń-kwiecień 2021 r.
z Afryki Zachodniej na Wyspy Kanaryjskie dopłynęło 4500 migrantów, co stanowi podwojenie łącznej liczby migrantów za 2020 r. Podobny odsetek zauważono na szlaku środkowo śródziemnomorskim.

Z kolei śródziemnomorski szlak wschodni zanotował dwunastokrotny wzrost w kwietniu 2021 r., przy spadku o 58% w okresie od stycznia do kwietnia.

Bałkany Zachodnie nadal pozostają atrakcyjnym szlakiem tranzytowym. W kwietniu zanotowano 33krotny wzrost liczby prób nielegalnego przekroczenia granicy, a w okresie styczeń-kwiecień łączna liczba migrantów podwoiła się w stosunku do roku 2020.

 

Więcej informacji: https://frontex.europa.eu/media-centre/news/news-release/situation-at-eu-external-borders-detections-rise-from-record-lows-a-year-ago-b8r59Y

Opcje strony

do góry