Nawigacja

Aktualności

Kolejna reakcja UE w celu walki z terroryzmem

W dn. 19 października br. Rada UE przedłużyła o kolejny rok, tj. do 31 października 2022r., unijne sankcje przeciwko ISIL/Daesh i Al-Kaidzie oraz powiązanym z nimi osobom, grupom, przedsiębiorstwom i podmiotom.

Decyzja podyktowana była faktem, iż zagrożenie związane z atakami terrorystycznymi utrzymuje się wciąż na wysokim poziomie. Obecnie ww. sankcje dotyczą osób, które w głównej mierze podlegają zakazie wjazdu do UE oraz zamrożeniu aktywów. Oprócz tego, wobec figurujących na liście zabrania się udostępniania funduszy i zasobów gospodarczych przez inne osoby i podmioty z UE. W 2016 r. Unia Europejska po raz pierwszy nałożyła środki represyjne na ISIL (Daesh) i Al-Kaidę.

Sankcje to działania prewencyjne pozwalające Unii szybko reagować na wyzwania i wydarzenia sprzeczne z jej celami i wartościami. Mogą być odpowiedzią m.in. na potencjalne zagrożenie ze strony ekstremizmu, czy terroryzmu.

 

Więcej informacji: https://www.consilium.europa.eu/pl/press/press-releases/2021/10/18/isil-da-esh-and-al-qaeda-sanctions-regime-prolonged-until-31-october-2022/

Opcje strony

do góry