Nawigacja

Aktualności

Działania antyterrorystyczne Sojuszu Północnoatlantyckiego NATO

Terroryzm w dalszym ciągu stanowi bezpośrednie zagrożenie dla bezpieczeństwa obywateli państw Sojuszu Północnoatlantyckiego. Jest to trwałe globalne zagrożenie, które nie zna granic, narodowości ani religii, jest wyzwaniem, któremu społeczność międzynarodowa musi stawić czoła wspólnie.

22 października 2021 r. sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg dołączył do spotkania ministrów obrony z państw Globalnej Koalicji przeciwko tzw. Państwu Islamskiemu. Sekretarz generalny podkreślił, że sojusznicy są mocno zaangażowani w walkę z terroryzmem. Zaznaczył potrzebę zachowania naszych zbiorowych osiągnięć w walce z terroryzmem w Afganistanie w ciągu ostatnich dwudziestu lat. Podkreślił silne zaangażowanie NATO w Globalną Koalicję, w tym również poprzez Misję NATO w Iraku. Co więcej, Sojusz poszukuje możliwości rozszerzenia partnerstwa na kraje regionu Sahelu i bada możliwości dalszej współpracy z krajami afrykańskimi w walce z terroryzmem.

Prace NATO w zakresie zwalczania terroryzmu koncentrują się na zwiększaniu świadomości zagrożenia, rozwijaniu zdolności do przygotowania się i reagowania oraz zwiększaniu zaangażowania krajów partnerskich i innych podmiotów międzynarodowych.

Źródło: NATO - News: Secretary General reaffirms NATO’s commitment to counter terrorism at a meeting of Defence Ministers from the Global Coalition against ISIS, 22-Oct.-2021

Opcje strony

do góry