Nawigacja

Aktualności

Europejska walka z terroryzmem: jedna grupa i dwie osoby wpisane na listę sankcji UE

W dniu 30 maja 2022 r., Rada Unii Europejskiej podjęła decyzję o objęciu jednej grupy oraz kolejnych dwóch osób unijnymi sankcjami wymierzonymi w ISIL/Da’esh i Al-Kaidę, a także w powiązane z nimi osoby, grupy, przedsiębiorstwa i podmioty.

Rada dodała do listy grupę Hurras al-Din (syryjska grupa powiązana z Al-Kaidą), jej przywódcę Faruka al-Suriego i przywódcę duchowego Samiego al-Aridiego.

Hurras al-Din działa w imieniu i pod patronatem Al-Kaidy, a także bierze udział w planowaniu zewnętrznych operacji terrorystycznych. Grupa szkoli swoich członków w zakresie terroryzmu w obozach operacyjnych. Ponadto, w szeregi Hurras al-Din wstąpiło także kilku europejskich zagranicznych bojowników terrorystycznych.

Poprzez działalność propagandową grupa i wspomniane osoby odegrały ważną rolę w promowaniu brutalnej ideologii dżihadu i nawoływaniu do działań terrorystycznych wspierających Al-Kaidę. Hurras al-Din i dwaj przywódcy grupy stanowią zatem poważne zagrożenie dla UE oraz dla stabilności regionalnej i międzynarodowej.

Dzięki tym nowym środkom 10 osób będzie podlegać zakazowi podróżowania i zamrożeniu aktywów, a 3 grupy – zamrożeniu aktywów. Ponadto osoby i podmioty z UE nie będą mogły udostępniać funduszy ani zasobów gospodarczych osobom i grupom znajdującym się na liście sankcyjnej.

Decyzja Rady potwierdza determinację UE w walce z zagrożeniami terrorystycznymi, jakimi są Al-Kaida, ISIL/Da'esh i wszystkie ich regionalne filie. UE pozostaje zaangażowana w podejmowanie działań przeciwko tym, którzy nadal zagrażają międzynarodowemu pokojowi i bezpieczeństwu, planując, finansując i przeprowadzając ataki terrorystyczne oraz szerząc na całym świecie śmiercionośną propagandę terrorystyczną.

Opcje strony

do góry