Nawigacja

Aktualności

Najnowsza analiza sytuacji w zakresie terroryzmu w UE – Raport Europolu

Dnia 13 lipca 2022 roku zostało opublikowane sprawozdanie Europolu European Union Terrorism Situation and Trend Report 2022 (TE-SAT), przedstawiające najbardziej wszechstronny i aktualny obraz terroryzmu w Unii Europejskiej.

Raport opiera się na danych dostarczonych Europolowi przez państwa członkowskie UE z zakresu ataków terrorystycznych, aresztowań i decyzji sądowych wydanych w związku z przestępstwami terrorystycznymi. TE-SAT omawia szczegółowo różne rodzaje terroryzmu, m. in: terroryzm dżihadystyczny, ideologiczny, anarchistyczny, etnonacjonalistyczny i separatystyczny.

Do kluczowych ustaleń należy zaliczyć fakt, iż tzw. ‘solo terroryści’ pozostają głównymi sprawcami ataków terrorystycznych w Europie. Zauważono również, że osoby przeprowadzające ataki w pojedynkę były kojarzone głównie z terroryzmem dżihadystycznym oraz ideologicznym ekstremizmem. W sprawozdaniu zawarto również informacje o wykorzystywanej podczas ataków broni.

Terrorystyczna propaganda rozpowszechniana w Internecie w 2021 roku nadal dotyczyła tematów związanych z epidemią COVID-19. W niektórych państwach odnotowano pojawienie się gwałtownego ekstremizmu anty-COVID-19 i antyrządowego, który nie jest powiązany z tradycyjnymi działaniami ekstremistycznymi i terrorystycznymi z użyciem przemocy. Przejawia się on zazwyczaj w formie otwartych gróźb i nawołujących do przemocy treści rozpowszechnianych w Internecie.

Więcej informacji oraz Raport:

https://www.europol.europa.eu/media-press/newsroom/news/europol-report-latest-situational-analysis-terrorism-in-eu

Opcje strony

do góry