Nawigacja

Aktualności

Światowy Szczyt Globalnego Forum Internetowego do Walki z Terroryzmem (GIFCT)

Technologia i terroryzm: skuteczność GIFCT w ograniczaniu ekstremistycznych treści online

27 lipca odbył się Światowy Szczyt Globalnego Forum Internetowego do Walki z Terroryzmem (GIFCT) - grupy założonej przez Facebook, Google, Microsoft i Twitter. Celem było omówienie wysiłków organizacji w zakresie zapobiegania wykorzystywaniu platform cyfrowych przez terrorystów i brutalnych ekstremistów. W zeszłym roku GIFCT ogłosił, że rozszerzy swoją bazę danych haseł, używaną i udostępnianą przez członków organizacji do usuwania znanych treści ekstremistycznych i terrorystycznych, aby uwzględnić również brutalny ekstremizm. Wcześniej baza danych koncentrowała się na treściach pochodzących od islamskich ekstremistów, takich jak ISIS, Al-Kaida i Talibowie. 

Projekt Zwalczania Ekstremizmu (CEP) konsekwentnie wzywał GIFCT do spełnienia jego obietnic dotyczących przyjęcia skutecznych standardów branżowych i polityk reagowania na niewłaściwe wykorzystywanie platform i usług internetowych przez ekstremistów i terrorystów. Jednak rozczarowujące osiągnięcia GIFCT i niezdolność do koordynowania praktyk moderowania treści w witrynach zagrażają bezpieczeństwu publicznemu.

Przykładem niepowodzenia GIFCT w ograniczaniu ekstremistycznych treści w Internecie była masowa strzelanina w sklepie spożywczym w Buffalo w stanie Nowy Jork, która była transmitowana na żywo na należącej do Amazon platformie Twitch. Administrator platformy odciął wideo w ciągu dwóch minut od ataku, ale wideo zostało przechwycone i udostępnione na wielu innych narzędziach internetowych, w tym między innymi na Facebooku i Twitterze. Film zgromadził w krótkim czasie ponad trzy miliony wyświetleń, poddając w wątpliwość postępy poczynione przez GIFCT. Atak nakreślił również niepokojące paralele do ataku na Christchurch z 2015 r. – źródło inspiracji dla sprawcy z Buffalo – wydarzenie, które było podobnie transmitowane na żywo, a następnie szeroko rozprzestrzeniane.

Branża technologiczna powinna zapewnić rozwiązanie problemu, którym nadal nie zajmuje się w odpowiedni sposób. Dyskusje powinny skutkować jasnymi, konkretnymi działaniami, które zapewnią ogólnobranżowe standardy spójnego, skutecznego i przejrzystego usuwania treści terrorystycznych i ekstremistycznych ze wszystkich witryn i platform.

Opcje strony

do góry