Nawigacja

Aktualności

Bezpieczeństwo i rozwój gospodarczy Afganistanu

W związku z ostatnim raportem Rady Bezpieczeństwa ONZ w dniach 25-27 lipca 2022 r. odbyła się konferencja w Taszkiencie na temat Afganistanu.

Raport zawiera alarmujące szczegóły dotyczące działalności grup terrorystycznych, w tym Al-Kaidy, które obecnie korzystają z ochrony Talibów w Afganistanie. Z opisu jednoznacznie wynika, iż Afganistan powrócił do czasów sprzed 11 września 2001 roku, podczas gdy Osama bin Laden, przywódca Al-Kaidy, planował ataki terrorystyczne na Nowy Jork oraz Waszyngton.

Głównym tematem konferencji było bezpieczeństwo i rozwój gospodarczy, jednak został położony duży nacisk na przeciwdziałanie terroryzmowi. W spotkaniu uczestniczyło ponad 20 państw i organizacji międzynarodowych, w tym: Iran, Pakistan, Chiny i państwa Azji Środkowej, Stany Zjednoczone, a także delegaci ONZ.

Podczas konferencji uzbecki prezydent wezwał afgański rząd do wykazania silnej woli i podjęcia zdecydowanych działań w celu przeciwdziałania terroryzmowi i zerwania więzi ze wszystkimi międzynarodowymi organizacjami terrorystycznymi.

 

Więcej informacji: https://foreignpolicy.com/2022/07/26/taliban-afghanistan-terrorism-regional-security/?tpcc=onboarding_trending

Opcje strony

do góry