Nawigacja

Aktualności

Bezzałogowe statki powietrzne w wykorzystaniu bojowym

Współczesny rozwój technologii pozwala na wykorzystywanie coraz ciekawszych rozwiązań w niemal każdej dziedzinie życia. Branża bezzałogowych systemów stanowi jeden z najprężniej rozwijających się sektorów uzbrojenia na świecie.

Działalność Centrum Prewencji Terrorystycznej ABW w kontekście złośliwego wykorzystania bezzałogowych statków powietrznych wpisuje się w światowe trendy. Centrum przy w współpracy z innymi jednostkami Agencji oraz służbami prowadzi szereg badań oraz ćwiczeń ww. obszarze. Realizowanie przygotowanych scenariuszy bojowego wykorzystania dronów służy wypracowaniu dobrych praktyk i mechanizmów obronnych, zapobiegania i zwalczania ataków bezzałogowych systemów powietrznych.

Obecnie jest to jeden z najczęściej wykorzystywanych sposobów przeprowadzenia militarnych operacji. Zdecydowanie największym atutem dokonania ataku dronem jest brak załogi, a co za tym idzie – brak ryzyka poniesienia ofiar wśród operatora, czy też innych wykonawców. Dodatkowo możliwe jest przeprowadzenie dokładnej operacji poza granicami kraju. Przykładem tego jest ostatnia antyterrorystyczna operacja CIA w Afganistanie, podczas której zginął przywódca Al-Kaidy – Ayman al-Zawahiri.

 

Źródła: https://www.gov.pl/web/sluzby-specjalne/Wzmocnianie-odpornosci-na-ataki-z-uzyciem-dronow

https://www.defense.gov/News/News-Stories/Article/Article/3114362/us-drone-strike-kills-al-qaida-leader-in-kabul/

Opcje strony

do góry