Nawigacja

Aktualności

Daesh – globalnym i ewoluującym zagrożeniem

Dnia 9 sierpnia 2022 roku we wspólnym briefingu dla Rady Bezpieczeństwa urzędnicy ONZ zajmujący się zwalczaniem terroryzmu potwierdzili, iż zagrożenie ze strony bojowników Daesh i ich filii pozostaje „globalne i ewoluujące”.

Szef ONZ ds. walki z terroryzmem przedstawiając raport Sekretarza Generalnego wskazał, iż Daesh i jego filie wykorzystują dynamikę konfliktów, słabość rządów i nierówności, aby podżegać, planować i organizować ataki terrorystyczne. Oprócz tego, wykorzystują również ograniczenia pandemiczne, nadużywają przestrzeni cyfrowej do rekrutacji sympatyków i znacząco zwiększyli wykorzystywanie bezzałogowych systemów powietrznych (północny Irak). Więcej informacji nt. aktywności Daesh w linku poniżej.

Dziesiątki tysięcy osób – w tym ponad 27 000 dzieci – z Iraku i ok. 60 innych krajów nadal boryka się z ogromnymi problemami bezpieczeństwa i trudnościami humanitarnymi. Szef powtórzył apel Sekretarza Generalnego do państw członkowskich o dalsze wysiłki w ułatwianiu bezpiecznej, dobrowolnej i godnej repatriacji wszystkich osób, które nadal tkwią w obozach i innych obiektach.

 

Więcej informacji: https://news.un.org/en/story/2022/08/1124282

Opcje strony

do góry