Nawigacja

Aktualności

Koordynator ds. przeciwdziałania dyskryminacji muzułmanów

Od 1 lutego 2023 roku Komisja Europejska mianowała Marion Lalisse nowym koordynatorem UE ds. przeciwdziałania dyskryminacji muzułmanów.

Rola koordynatora została stworzona w 2015 roku jako punkt kontaktowy dla grup działających przeciwko rasizmowi i islamofobii. Poprzedni koordynator – Tommaso Chiamparino – opuścił stanowisko w lipcu 2021 roku. W celu kontynuowania współpracy z państwami członkowskimi, instytucjami europejskimi, społeczeństwami obywatelskimi i środowiskiem akademickim w ramach wzmacniania działań politycznych w zakresie dyskryminacji muzułmańskiej powołano Marion Lalisse. W swojej nowej roli Lalisse będzie głównym punktem kontaktowym dla organizacji zajmujących się tą dziedziną w UE.

Marion Lalisse ma duże doświadczenie w ścisłej współpracy z wieloma organizacjami społeczeństwa obywatelskiego UE oraz w świecie muzułmańskim. Pełniła m.in. funkcję zastępcy ambasadora UE w Jemenie, a także zajmowała różne stanowiska w delegaturach UE w Ghanie, Mauretanii i Maroku.

Promowanie zwalczania mowy nienawiści w Polsce realizowane jest m.in. przez Centrum Prewencji Terrorystycznej Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego w ramach prowadzonych szkoleń dotyczących różnic kulturowych.

https://ec.europa.eu/newsroom/just/items/774811/en

https://www.thenationalnews.com/world/europe/2023/02/01/eu-names-marion-lalisse-as-new-chief-for-tackling-anti-muslim-hatred/

https://twitter.com/RSBaldewsingh/status/1625572228392706059

https://twitter.com/MarionLalisse

Opcje strony

do góry