Nawigacja

Aktualności

Aktywność Frontexu na Litwie

W związku z rosnącą presją migracyjną na granicy litewsko-białoruskiej Europejska Agencja Straży Granicznej i Przybrzeżnej (Frontex) prewencyjnie zwiększa wsparcie dla Litwy.

W obliczu narastających zagrożeń migracyjnych, władze Frontexu zdecydowały się na  działania, które mają na celu udzielenie natychmiastowej pomocy państwu członkowskiemu UE, znajdującym się pod niespotykaną presją na granicy państwa. Tylko w pierwszym tygodniu lipca władze Litwy odnotowały na granicy z Białorusią ponad 800 nielegalnych prób przekroczenia granicy.

Operacja, która rozpoczęła się od rozmieszczenia kilkunastu funkcjonariuszy i wozów patrolowych, przybiera na sile. Bezpośrednią pomoc niosą m.in. oddziały stałego korpusu straży granicznej i przybrzeżnej Frontexu, które pomagają w kontroli i obserwacji granic.  Agencja zapewnia również Litwie ekspertów, pomagających organom krajowym w gromadzeniu danych o nielegalnych przekroczeniach granic i wspierających wymianę informacji operacyjnych.

Powyższe działania mają na celu wzmocnienie wschodniej flanki NATO i UE przed narastającym procederem nielegalnej migracji z kierunku Azji i Afryki do Europy przez wschodni szlak migracyjny.

 

Źródło: https://frontex.europa.eu/media-centre/news/news-release/frontex-launches-rapid-intervention-in-lithuania-MwIEXJ

Opcje strony

do góry