Nawigacja

Aktualności

Szef BND: Państwo Islamskie rośnie w siłę

Bruno Kahl, Szef Federalnej Służby Wywiadu (BND) ostrzega przed odradzaniem się terroryzmu islamskiego, szczególnie na obszarze afrykańskiego Sahelu.

„W 20 lat po ataku terrorystycznym z 11 września wciąż nie mamy kontroli nad islamskimi organizacjami terrorystycznymi” – stwierdził Szef BND. Podkreślił również, że „wzrosła liczba osób zaangażowanych w działalność terrorystyczną. Al.-Kaida i tzw. Państwo Islamskie wciąż istnieją, rozprzestrzeniają się i inspirują nowe grupy do działań terrorystycznych, przy czym rekrutacja prowadzona jest przy wykorzystaniu nowoczesnych technologii.

IS wciąż zyskuje nowych zwolenników, szczególnie w regionach, gdzie brakuje ustabilizowanej władzy i struktur państwowych. To zjawisko występuje nie tylko na Bliskim i Środkowym Wschodzie, ale dotyczy także Sahelu, krajów południowej Afryki i częściowo Azji Środkowej.

Szef BND zwrócił uwagę, iż terroryzm jest stałym zjawiskiem, a  Europa i USA powinny współpracować w celu utrzymania zdolności analizowania i zwalczania terroryzmu.

 

Źródło: https://www.pap.pl/aktualnosci/news,912079,szef-sluzby-wywiadu-bnd-panstwo-islamskie-rosnie-w-sile.html

Opcje strony

do góry