Nawigacja

Aktualności

Nietypowa forma terroryzmu według raportu Europolu

Terroryzm sponsorowany przez państwa nową kategorią w najnowszym raporcie Europolu dotyczącym przestępstw o charakterze terrorystycznym na terenie UE za 2020 r. (European Union Terrorism Situation and Trend report - TE-SAT)

Agencja Unii Europejskiej ds. Współpracy Organów Ścigania (Europol) zwraca uwagę na istnienie nowej formy terroryzmu, sponsorowanego i realizowanego przez państwa za pośrednictwem służb specjalnych. W takim przypadku akty terrorystycznej przemocy są dokonywane nawet w celu zastraszenia oraz eliminacji - opozycyjnej wobec rządów państw - diaspory zamieszkałej za granicą.

Raport eksponuje m.in. odnotowane we Francji, Austrii oraz Niemczech zabójstwa osób narodowości czeczeńskiej i planowane ataki na zgromadzenia mniejszości irańskiej, których aktywność jest sprzeczna z interesami państw ich pochodzenia. W tym kontekście Agencja wskazała m.in., że w 2020 r. niemiecki Federalny Prokurator Generalny oskarżył obywatela Rosji Vadima K. o morderstwo dokonane w sierpniu 2019 r. w Berlinie na gruzińskim obywatelu Czeczenii. W akcie oskarżenia stwierdzono, że przestępstwo było popełnione w imieniu instytucji rządowych Federacji Rosyjskiej. Sprawca w celu popełnienia zbrodni wykorzystał możliwość swobodnego i nieskrępowanego przemieszczania się przez Strefę Schengen. Jak wskazuje Europol, w tym celu udał się on z Moskwy przez Paryż do Polski, skąd po opuszczeniu hotelu w Warszawie pojechał do Berlina, gdzie dokonał zabójstwa Czeczeńca.

 

Więcej informacji:

Opcje strony

do góry