Nawigacja

Aktualności

Działania hybrydowe na granicy z Polską wpisują się w przewidywania projektu EU-HYBNET

Projekt EU-HYBNET, w którym uczestniczy Centrum Prewencji Terrorystycznej ABW, już w 2020 r. wytypował możliwość wykorzystania słabości związanych z ochroną granic przez agresora, przy wykorzystaniu m.in. ruchu migracyjnego, wspomaganego kampanią informacyjną wzmocnioną przez „fake-newsy”.

Zgodnie z przewidywaniami, Białoruś próbuje wykorzystać systemowe podatności ustrojów demokratycznych państw Unii Europejskiej. Celem jest próba wpłynięcia na proces decyzyjny w Polsce, która może przekładać się m.in. na decyzje podejmowane przez służby porządku publicznego. Działania prowadzone są w kilku obszarach, wykorzystując podatności m.in. kulturowe (pomoc migrantom), militarne (ćwiczenia wojskowe) oraz informacyjne (fake newsy). Dodatkowo, zgodnie z teorią działań hybrydowych, przewidywany jest udział osób pochodzących z kraju poddanego takim działaniom, którzy nieświadomie wypełniają zamierzenia państwa-agresora.

Centrum Prewencji Terrorystycznej ABW zachęca zainteresowane podmioty, których działalność jest związana z przeciwdziałaniem zagrożeniom hybrydowym, do dołączenia do sieci praktyków EU-HYBNET, celem wymiany doświadczeń. Strona internetowa projektu i kontakt do koordynatora: www.euhybnet.eu

Opcje strony

do góry