Nawigacja

Aktualności

Działania Europolu w obszarze prewencji terrorystycznej

1 lutego br. w siedzibie Europolu odbyła się akcja poświęcona przeciwdziałaniu rozpowszechniania treści o charakterze terrorystycznym w Internecie. Europejskie Centrum Zwalczania Terroryzmu (ECTC) funkcjonujące w strukturach Europolu koordynowało czynności związane z przekazywaniem zgłoszeń odnoszących się do ww. treści. W przedsięwzięcie, o którym mowa zaangażowane były również wyspecjalizowane jednostki antyterrorystyczne z Francji, Niemiec, Węgier, Włoch, Holandii, Portugalii, Hiszpanii i Szwajcarii i Wielkiej Brytanii.

Działania odnosiły się do treści poświęconym chemicznym prekursorom materiałów wybuchowych. Dzień akcji zaowocował oceną 563 treści na 106 witrynach i platformach. Wśród zgłoszonych treści znalazły się podręczniki i tutoriale zawierające instrukcje m.in. jak wykonać ładunki wybuchowe z użyciem prekursorów oraz jak przygotowywać i przeprowadzać ataki terrorystyczne.

Działania podjęte przez państwa wspólnoty europejskiej pod egidą Europolu są przykładem realnych działań prewencyjnych w dziedzinie profilaktyki antyterrorystycznej. Regularność tego typu akcji przyczynia się eliminowania treści o charakterze terrorystycznym w Internecie, co bezpośrednio przekłada się wzrost poziomu bezpieczeństwa.   

Źródło: https://www.europol.europa.eu/media-press/newsroom/news/europol-coordinates-action-against-bomb-manuals-available-online

Opcje strony

do góry