Nawigacja

Aktualności

Ochrona miejsc kultu religijnego

Podczas, gdy na całym świecie dochodzi do ataków na świątynie niezależnie od wyznania, ochrona miejsc kultu religijnego stanowi priorytet dla służb bezpieczeństwa.

Specyfika miejsc kultu religijnego, a konkretnie ich otwartość czyni je idealnym celem potencjalnego ataku uderzającego zarówno w wiernych, ich przekonania, jak i godność. Istotne jest opracowanie jednego tożsamego systemu bezpieczeństwa, który mógłby być modelem wykorzystywanym w tego typu instytucjach. Ze względu na różnorodność wspólnot i różne podejście do ich ochrony nie jest to łatwym zadaniem – każdą świątynię cechuje odmienny kontekst historyczny, indywidualny układ architektoniczny oraz położenie.

Delegaci CPT ABW wzięli udział w warsztatach roboczych w ramach projektu UE ProSPeReS, podczas których odbyli wizytę studyjną w Synagodze reformowanej należącej do Gminy Wyznaniowej Żydowskiej oraz Synagodze Nożyków w Warszawie. Na miejscu uczestnicy zostali zapoznani z charakterystyką zagrożeń miejsca kultu religijnego oraz z jego systemem zabezpieczeń.

Spotkanie miało posłużyć poznaniu przygotowywanych narzędzi służących do oceny podatności miejsc kultu religijnego na zdarzenia o charakterze terrorystycznym oraz  nawiązaniu kontaktów interpersonalnych pomiędzy praktykami zawodowo zajmującymi się ochroną miejsc publicznych.

Opcje strony

do góry