Nawigacja

Aktualności

Wykorzystywanie nowej technologii przez terrorystów

W dniach 25-27 października 2022 roku INTERPOL zorganizował III Światowy Kongres Bezpieczeństwa Chemicznego i Pojawiających się Zagrożeń, na którym spotkało się ok. 220 praktyków bezpieczeństwa chemicznego z ponad 70 krajów.

Jak podano, w ubiegłym roku odnotowano ponad 1000 ataków z użyciem improwizowanych ładunków wybuchowych (IED), w których rannych zostało ponad 7150 osób w ponad 40 krajach. Do produkcji tych improwizowanych ładunków wybuchowych przestępcy wykorzystali substancje chemiczne, które przerobione zostały na broń.

Celem spotkania było wypracowanie sposobów zminimalizowania łatwości pozyskania substancji chemicznych przez przestępców zarówno na etapie produkcji, dystrybucji, magazynowania i sprzedaży detalicznej, poprzez wzmocnienie wielosektorowej współpracy i współdziałania m.in. organów ścigania. Podczas kongresu przeanalizowano sposoby przeciwdziałania pojawiającym się zagrożeniom, w tym wykorzystywaniu przez terrorystów nowych technologii do pozyskiwania toksycznych substancji chemicznych.

Niszczycielski wpływ broni chemicznej i materiałów wybuchowych używanych w atakach terrorystycznych dotyka ludność cywilną i jest znany ze swoich destrukcyjnych, długotrwałych szkód. Dlatego istotne jest globalne zaangażowanie organów ścigania w zakresie zapobiegania i monitorowania zagrożeń dla bezpieczeństwa. Nie jest to łatwe zadanie biorąc pod uwagę fakt, iż substancje chemiczne mają szeroką i legalną funkcję w produkcji dóbr konsumpcyjnych tj. leków, środków czystości, nawozów.

https://www.interpol.int/News-and-Events/News/2022/Chemical-security-experts-call-for-multisector-cooperation-against-terrorism

Opcje strony

do góry